تصاویر دیده نشده و جالب از ماشینی که هیتلر را به خاک سیاه نشاند

انتشار 1 بهمن 1402

جذاب ترین ها: «Colossus» نام کامپیوتری است که در جنگ جهانی دوم به انگلیسی‌ها کمک کرد تا پیام‌های رمزگذاری شده آلمان را بخوانند و در نهایت پیروز جنگ جهانی دوم شوند.

تصاویر دیده نشده و جالب از ماشینی که هیتلر را به خاک سیاه نشاند

به گزارش جذاب ترین ها به نقل از خبرآنلاین، در هشتادمین سالگرد اختراع کامپیوتر «Colossus» تصاویری دیده نشده از این اختراع شگفت‌انگیز در رسانه‌های منتشر شد. به عقیده بسیاری از کارشناسان «Colossus» اولین کامپیوتر دیجیتال تاریخ است که وجود آن تا اوایل قرن 21 تا حد زیادی مخفی نگاه داشته شده بود.

نخستین کامپیوتر «Colossus» اوایل سال 1944 در مرکز رمزگشایی بریتانیا شروع به کار کرد و تا پایان جنگ جهانی دوم تعداد این کامپیوترها به 10 عدد رسید که عمده وظیفه‌شان رمزگشایی پیام‌های ارتش آلمان نازی بود.

این کامپیوترهای غول‌پیکر با بیش از 2 متر ارتفاع به تیمی از کاربران و تکنیسین‌های ماهر برای نگهداری و کار احتیاج داشتند. اغلب این کاربرها زنان عضو نیروی دریایی بودند. در یکی از تصاویر منتشر شده نیز می‌توان یکی از این کاربران را مشاهده کرد.

ماشین

تا پایان جنگ جهانی دوم این کامپیوترهای 63 میلیون کاراکتر از پیام‌های فوق سری آلمان را رمزگشایی کردند. یکی از مهم‌ترین کارهای آن‌ها کمک به آگاه شدن متفقین از برنامه هیتلر در ژوئن 1944 و حمله به نرماندی بود. به این ترتیب می‌توان ادعا کرد که کامپیوترها جنگ را کوتاه کردند و جان‌های بسیاری را نجات دادند.

البته این دستاورد بزرگ علمی به مدت بیش از 6 دهه از چشم جهانیان پنهان نگه داشته شد تا این که در سال 2000 از سایه بیرون آمد.

ماشین

پس از جنگ بریتانیا 8 کامپیوتر از 10 دستگاه موجود را در همین رابطه نابود کرد تا فناوری آن را محرمانه نگه دارد.

دیدگاه ها
  ارسال به دوستان:

پربازدیدها
پربحث ترین ها
نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
تازه ترین عناوین