کشف گنجینه خیره کننده مصر باستان بعد از یافتن "ونیزِ نیل" شهر گمشده ای که 1200 سال پیش به زیر آب رفت/ (ویدئو+ تصاویر گنجینه)

انتشار 21 فروردین 1403

جذاب ترین ها: این کلان‌شهر که به نام "ونیزِ نیل" نیز شناخته می‌شود، در سرتاسر مجموعه‌ای از جزایر به‌هم‌پیوسته در سواحل شمالی پراکنده شده و زمانی دروازه کشور به سمت دریای مدیترانه بود.

کشف گنجینه خیره کننده مصر باستان بعد از یافتن "ونیزِ نیل" شهر گمشده ای که 1200 سال پیش به زیر آب رفت/ (ویدئو+ تصاویر گنجینه)

به گزارش جذاب ترین ها، شهر گمشده مصر باستان که در دریای مدیترانه واقع شده، پس از غرق شدن در 1200 سال پیش، تقریباً برای همیشه فراموش شد. شهری پررفت‌وآمد که به خاطر معابد و بنادر شهری باورنکردنی‌اش شهرت داشت. آغاز افسانه‌ای تونیس به اوایل قرن هشتم قبل از میلاد برمی‌گردد، زمانی که به عنوان مهم‌ترین شهر بندری تجاری مصر تاسیس شد.

شهر غرق شده

این کلان‌شهر که به نام «ونیزِ نیل» نیز شناخته می‌شود، در سرتاسر مجموعه‌ای از جزایر به‌هم‌پیوسته در سواحل شمالی پراکنده شده و زمانی دروازه کشور به سمت دریای مدیترانه بود.از آنجایی که در جایی نزدیک خلیج ابوقیر کنونی قرار داشت، هر کشتی که کالایی به مصر باستان می‌آورد از این بندر به عنوان اولین ایستگاه خود استفاده می‌کرد.

مورخان و فیلسوفان یونان باستان همگی به مکانی اشاره کرده‌اند که در زمان سقوط فراعنه اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد.

مجسمه فراعنه

این شهر در اطراف یک معبد مرکزی ساخته شده بود و توسط کانال‌هایی با چندین بندر و لنگرگاه به هم مرتبط می‌شدند.با این حال، جاذبه اصلی این کلان‌شهر، معبد بزرگ «آمون گِرِب» بود که در وسط شهر قرار داشت.

هرودوت، مورخ یونانی، تونیس-هراکلیون را به عنوان محلی که هراکلس برای اولین بار به مصر رسید توصیف کرده است. به گفته او اینجا همچنین مکانی است که پاریس، شاهزاده تروا و هلن تروایی قبل از شروع جنگ تروا همدیگر را دیدند.

با این حال، جاذبه اصلی این کلان‌شهر، معبد بزرگ «آمون گِرِب» بود که در وسط شهر قرار داشت.

مصر باستان

سقوط شهر

با گذشت زمان، سرنوشت شهر به طرز چشمگیری عوض شد.

در سال 331 قبل از میلاد، اسکندر مقدونی شهر افسانه‌ای اسکندریه را 24 کیلومتر دورتر از تونیس تأسیس کرد.

در نهایت، شهر پر جنب و جوش اسکندر، که فانوس دریایی معروف اسکندریه را نیز در خود جای می‌داد، عظمت تونیس را از آن ربود و به مرکز اصلی تجارت در منطقه تبدیل شد.

اما چیزی که واقعاً تونیس را نابود کرد خشم طبیعت بود.

با گذشت زمان، این شهر بر اثر یک رشته زلزله، سونامی و بالا آمدن سطح دریا فرو ریخت. و پس از یک سیل شدید در حدود 100 سال قبل از میلاد، شهر تسلیم شد و تبدیل به کلان‌شهری ویرانه شد.

تعداد کمی از ساکنان آنجا ماندند تا زمانی که رومیان و حتی اعراب آمدند و بر آن حکومت کردند. اما در پایان قرن هشتم پس از میلاد، آنچه از تونیس باقی مانده بود به زیر آب رفت و از نظرها پنهان شد. بقایای آن طوری توسط شن‌ها و رسوبات پوشانده شد تا کسی حتی به‌طور تصادفی به آن برنخورد.

به مدت بیش از یک هزار سال، هویت واقعی شهر ناشناخته بود و مردم تصور می‌کردند که تنها در اساطیر و متون مقدس وجود داشته است.

تا اینکه تیمی از محققان برای کشف حقیقت به اعماق اقیانوس شیرجه زدند.تونیس-هراکلیون سرانجام در اوایل دهه 2000 توسط باستان شناسان زیر آب بار دیگر کشف شد.

گنج کهن

کشف گنج

هنگامی که فرانک گودیو، باستان‌شناس فرانسوی، و تیمش به اعماق اقیانوس شیرجه زدند، با نمایی عظیم مواجه شدند که از آب سر برآورد: خرابه‌های تونیس.

این شهر باستانی در 6.5 کیلومتری ساحل اسکندریه کاملاً غوطه‌ور در آب پیدا شد؛ شهری که زیر چندین متر شن و رسوب پنهان شده بود.

کشفی خیره‌کننده

بقایای باورنکردنی از ساختمان‌ها به همراه مجسمه‌هایی با ارتفاع بیش از 4.5 متر پیدا شد. مصنوعاتی مانند جام‌ها، تابوت‌ها و تخته‌های سنگی که با خط هیروگلیف حکاکی شده بودند نیز کشف شدند.

گنجینه مصر باستان

حتی وسایلی مانند کلاهخودهای جنگی، شیشه‌های عطر، لنگرها، جواهرات و سکه‌ها از بقایای تونیس بیرون کشیده شدند.

یکی از چشمگیرترین مجسمه‌هایی که پیدا شد مجسمه هاپی، خدای باروری بود که گمان می‌رود از این شهر بندری در زمان اوج آن محافظت می‌کرد.مجسمه دیگری که پیدا شد مجسمه کلئوپاترای سوم بود، یکی از ملکه‌های قرن دوم مصر که قبل از کلئوپاترا چهارم که معروف‌تر بود، حکومت می‌کرد.

گنجینه مصر

ویرانه‌ها و مصنوعات ساخته شده از گرانیت و دیوریت به طرز قابل‌توجهی حفظ شده‌اند و تصویری اجمالی به یکی از شهرهای بندری بزرگ جهان در 2300 سال پیش به دست می‌دهند.

با این حال باستان‌شناسان معتقدند این‌ها تنها گوشه‌ای از متعلقات این شهر هستند و هنوز چیزهای زیادی کشف نشده باقی مانده‌اند.

  فایل ها
1 دیدگاه
  ارسال به دوستان:

پربازدیدها
پربحث ترین ها
نظرات و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
جواد مقدم
1 ماه پیش
شکستن بینی مجسمه ابوالهول و سایر مجسمه های مصری احتمالا کار مقدونی بوده ، نوعی توهین و نشان غلبه بر دشمن . اشیا پیدا شده و نوع تراش ستون ها یونانی هستند فرهنگ مزخرف آتنی که می خواست فرهنگ و هنر زیبای مصری را شکست دهد اما خودش را شکست داد در ایران هم تلاش بسیار کردند اما تنها چیزی که از آنها باقی ماند مجسمه شیر همدان و مجسمه هرکول کرمانشاه بود .
تازه ترین عناوین