جنگنده‌ای که در آینده آسمان‌ را قبضه خواهد کرد!

انتشار 1 بهمن 1402

جذاب ترین ها: نیروی هوایی فرانسه به تازگی 42 جنگنده رافال به ارزش 5.5 میلیارد دلار را ثبت سفارش کرده‌است؛ این ثبت سفارش به دلیل تاخیر در ساخت و توسعه سیستم نبرد هوایی آینده «FCAS» انجام گرفته‌است.

جنگنده‌ای که در آینده آسمان‌ را قبضه خواهد کرد!

به گزارش جذاب ترین ها به نقل از خبرآنلاین، امروز پیش‌بینی می‌شود که در بازه زمانی 2045 تا 2050 سیستم نبرد هوایی آینده «FCAS» وارد خدمت شود. «FCAS» قرار است یک جنگنده نسل پنجم باشد. بودجه ساخت و توسعه آن توسط برخی از کشورهای بزرگ اروپایی تامین می‌شود؛ با این حال امروز موانعی بر سر راه توسعه این جنگنده قرار گرفته است، از جمله اینکه «FCAS» می‌تواند دو تا سه برابر یک رفال هزینه داشته باشد؛ به همین دلیل فرانسه تصمیم گرفته‌است از رافال نسل 4.5 بومی خود استفاده کند.

«FCAS» یک جنگنده نسل پنجم است که پروژه ساخت و توسعه آن با سه کشور (فرانسه، آلمان و اسپانیا) است. «FCAS» از یک سیستم تسلیحاتی آینده‌نگرانه (NGWS) و همچنین سایر تجهیزات هوایی در فضای نبرد عملیاتی آینده تشکیل خواهد شد. این جنگنده همچنین به عنوان وسیله کنترل کننده از راه دور برای پهپادها عمل خواهد کرد.

جنگنده

داسو پیمانکار اصلی این جنگنده خواهد بود، ایرباس توسعه وسایل نقلیه حامل از راه دور و ارتباطات ابری را بر عهده خواهد داشت، تالس و «MBDA» کارهای توسعه‌ای آن را بر عهده خواهند داشت و موتورهای این جنگنده نیز در ادغام با MTU Aero Engines تکامل خواهد یافت. «FCAS» دارای قابلیت عملیاتی ناوهای هواپیمابر خواهد بود.

گفتنی است که بلژیک ممکن است تا اواسط سال 2025 به این برنامه بپیوندد. این هواپیما در حدود سال 2040 جایگزین رافال فرانسوی، تایفون‌های آلمانی و «EF-18» هورنتز اسپانیا خواهد شد. انتظار می‌رود پرواز آزمایشی آن در سال 2027 به وقوع بپیوندد. تاخیر در برنامه اکنون آشکارا تایید شده‌است و گزینه‌های جایگزین این جنگنده را تحت فشار قرار می‌دهد.

دیدگاه ها
  ارسال به دوستان:

پربازدیدها
پربحث ترین ها
نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
تازه ترین عناوین