ببینید||دردناکترین گزش حشرات متعلق به این مورچه ها است!/ مورچه ای که با نیشش دردی برابر با برخورد گلوله تولید میکند!

انتشار 16 اردیبهشت 1403

جذاب ترین ها: مورچه فشنگی (Paraponera clavata) یک مورچه جنگلی استوایی است که به دلیل نیش شدیدا دردناکش به این نام نامگذاری شده است که برخی حتی آنرا با درد شلیک گلوله مقایسه میکنند. با این حال مورچه فشنگی نام های رایج زیادی دارد. در ونزوئلا به آن مورچه 24 ساعته می گویند زیرا درد نیشش می تواند یک روز کامل طول بکشد.

ببینید||دردناکترین گزش حشرات متعلق به این مورچه ها است!/ مورچه ای که با نیشش دردی برابر با برخورد گلوله تولید میکند!

به گزارش جذاب ترین ها، مورچه های فشنگی گرچه غیر تهاجمی هستند،اما وقتی تحریک شوند نیش می زنند. هنگامی که یک مورچه نیش می زند، یک نوع ماده شیمیایی آزاد می کند که به مورچه های دیگر در مجاورت او سیگنال می دهد که مکرراً نیش بزنند. بر اساس شاخص درد اشمیت، مورچه گلوله ای دردناک ترین نیش را در بین حشرات دارد. این درد به عنوان دردی کورکننده و الکتریکی توصیف می‌شود که قابل مقایسه با تیراندازی با اسلحه است.دو حشره دیگر، ریتیل شاهینی و زنبور جنگجو، نیش هایی مشابه مورچه فشنگی دارند. اما درد ناشی از نیش رتیل شاهینی کمتر از 5 دقیقه طول می کشد و درد زنبور جنگجو تا دو ساعت ادامه دارد. اما، نیش مورچه فشنگی، امواج عذابی ایجاد می کند که 12 تا 24 ساعت طول می کشد.

مورچه گلوله ای

سم اولیه در سم مورچه فشنگی پونراتوکسین است. این سم علاوه بر درد طاقت فرسا، فلج موقت و لرزش غیرقابل کنترل ایجاد می کند. علائم دیگر عبارتند از تهوع، استفراغ، تب و آریتمی قلبی. البته واکنش های آلرژیک به این سم نادر است. در حالی که این سم برای انسان کشنده نیست، سایر حشرات را فلج می کند یا می کشد. پونراتوکسین گزینه مناسبی برای استفاده به عنوان یک حشره کش زیستی است.در هر حال اگر میخواهید به کشور هایی در محدوده آمازون سفر کنید بهتر است مراقب این موجودات کوچک گلوله ای شوید!

دیدگاه ها
  ارسال به دوستان:

پربازدیدها
پربحث ترین ها
نظرات و دیدگاه های کاربران
تازه ترین عناوین