(عکس) تنها مجسمه شهری باقیمانده از پهلوی دوم در تهران که هنوز هم پابرجاست

انتشار 25 فروردین 1403

جذاب ترین ها: «نصرالله حدادی» می‌گوید تندیس میدان حر تنها مجسمه باقیمانده از دوران پهلوی دوم است و تمامی تندیس‌های دیگر در روز 26 دی 1357 به زیر کشیده شدند.

(عکس) تنها مجسمه شهری باقیمانده از پهلوی دوم در تهران که هنوز هم پابرجاست

به گزارش جذاب ترین ها، نصرالله حدادی در بخشی از کتابش با عنوان «طهران قدیم»، به تندیس نبرد گرشاسب با اژدها که همچنان در میانه میدان حر وجود دارد اشاره می‌کند و می‌گوید: « «غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ» نقاش، مجسمه‌ساز و پیکرتراش ایرانی بود که در سال1307 در بخش زیباسازی بلدیه تهران مشغول به کار شد و ساخت 4 تندیس را به عهده گرفت که در میدان‌های سپه، راه‌آهن، بهارستان و نقش جهان اصفهان نصب شدند.

مهم‌ترین کار او مجسمه میدان حر است که بر پایه‌ای بتنی نصب شده است. ارتفاع آن 6و نیم متر است و با نیزه‌ای که مرد اژدهاکش در دست دارد، ارتفاع این تندیس به 12و نیم متر می‌رسد. این بنا از زیباترین بناهای به جامانده از روزگار پهلوی است که نبرد پیروزمندانه گرشاسب از پهلوانان شاهنامه را با اژدها نشان می‌دهد. ساخت مجسمه گرشاسپ در حالی که نیزه‌ای به دست دارد، در حال نبرد با اژدهایی است که به دور بدن او پیچیده و دهان خود را باز کرده ‌است 3سال به طول انجامید و در سال1315 هجری شمسی کار نصب آن انجام شده است.»

میدان حر

مجسمه های تهران

نبرد قهرمانان

تهران قدیم

تهران

دیدگاه ها
  ارسال به دوستان:

پربازدیدها
پربحث ترین ها
نظرات و دیدگاه های کاربران
تازه ترین عناوین