(عکس) پیرترین حیوانات جهان که عمرا باور کنید چندین صدسال عمر می کنند! 😱

انتشار 14 اسفند 1402

جذاب ترین ها: خبرسازشدن جشن تولد «جاناتان» لاک پشت 191 ساله در شبکه‌های‌اجتماعی جهان، بهانه‌ای شد تا از کهن‎سال‌ترین جانورانی بگوییم که تا به‌حال زندگی کرده‌اند

(عکس) پیرترین حیوانات جهان که عمرا باور کنید چندین صدسال عمر می کنند! 😱

به گزارش جذاب ترین ها، کلیپی بامزه از جشن تولد پیرترین حیوان زنده جهان در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های خبری پربازدید شده و مورد توجه مردم در کشورهای مختلف قرار گرفته است. پیرترین حیوان زنده جهان در خشکی، لاک‌پشتی به نام «جاناتان» است که 191 سالگی خود را در جزیره‌ای در جنوب اقیانوس اطلس جشن گرفت. جاناتان از گونه لاک‌پشت‌های غول‌پیکر با طول عمر متوسط حدود 150 سال محسوب می‌شود. این لاک‌پشت کهن‌سال، مدت کوتاهی پس از مرگ ناپلئون به دنیا آمد. گفته می‌شود که جاناتان در حدود سال 1832 میلادی سر از تخم درآورده و 50 سال بعد از تولدش هم از سیشل به قلمرو خارج از بریتانیا آورده شد. جو هالینز، دام‎پزشک قدیمی که از این لاک‌پشت مراقبت می‌کند، می‌گوید: «جاناتان اکنون از نظر سلامت در شرایط مطلوبی است و همه نشانه‌ها در حال حاضر ما را امیدوار می‌کند که او به قرن سوم زندگی خود برسد، البته اگر محاسبات ما از سن و سال او درست بوده باشد و تا الان این رکورد را رد نکرده باشد.» وی افزود: «با این که جاناتان حس بویایی و بینایی خود را در اثر آب مروارید از دست داده ، اما اشتهای او همچنان زیاد است.»

این حیوان یک بار در هفته با میوه و سبزی توسط یک تیم اختصاصی (با دست) تغذیه می‌شود. به‌طور کلی صحبت از سن‌وسال و طول‌عمر همیشه از موضوعات جذاب و مورد بحث جوامع علمی و حتی جمع‌های دوستانه بوده است. این‌که کدام موجودات در این زمینه جزو ترین‌ها هستند هم علاوه بر این‌که موضوع جالبی برای گفت‌وگو است، می‌تواند موضوع اصلی یک تحقیق علمی بسیار مهم و جدی باشد که حتی شاید بتواند به افزایش طول عمر انسان هم کمک کند. پرچمداران زندگی طولانی‌مدت معمولا در آب‌های بسیار عمیق و در شرایط پایدار و ثابت زندگی‌می‌کنند. از آن جا که دانشمندان نمی‌توانند تولد و مرگ هریک از اعضای یک گونه را ثبت کنند، معمولا حداکثر طول عمر یک گونه را براساس ویژگی‌های زیست‌شناختی آن تخمین می‌زنند. با این حال و در پرونده امروز زندگی‌سلام از پیرترین جانورانی خواهیم گفت که تا به حال در خشکی و آب زندگی کرده‌اند، از توتیای قرمز 200 ساله و صدف اقیانوسی 500 ساله بگیرید تا اسفنج‌شیشه‌ای بیش از 10هزار ساله.

گوریل

گوریل 65 سال

فیل

فیل 88 سال

طوطی‌های کاکلی سفید

طوطی‌های کاکلی سفید 104 سال

توتیای قرمز

توتیای قرمز 200 سال

نهنگ قطبی

نهنگ قطبی بیش از 200 سال

صخره‌ماهی چشم خشن

صخره‌ماهی چشم خشن 210 سال

صدف‌مروارید آب‌شیرین

صدف‌مروارید آب‌شیرین 280 سال

کرم‌لوله‌ای

کرم‌لوله‌ای 300 سال

صدف اقیانوسی

صدف اقیانوسی بیش از 507 سال

اسفنج‌شیشه‌ای

اسفنج‌شیشه‌ای بیش از 10هزار سال

عروس‌دریایی تیولا

عروس‌دریایی تیولا تقریبا جاودان

دیدگاه ها
  ارسال به دوستان:

پربازدیدها
پربحث ترین ها
نظرات و دیدگاه های کاربران
تازه ترین عناوین